ZLATÉ PRAVIDLÁ

Tu je niekoľko zlatých pravidiel pre zaobchádzanie s niektorými médiálnymi prostriedkami. Publikoval ich Pavel Izrael a môžete ich tiež nájsť na tejto webovej stránke https://rodinaamedia.ku.sk/  

 

 

10 zlatých pravidiel pre správne používanie mobilu

január 16, 2014 1:31 am Publikoval pavel.izrael

Či esemeskujete, robíte fotky alebo videá, surfujete na internete, počúvate hudbu a vymieňate si elektronické hry alebo prenášate dáta cez bluetooth a dátovú kartu – mobil vám ponúka možnosti ďaleko presahujúce obyčajné telefonovanie. K tomu pribúdajú neustále nové funkcie. ktoré sa ďalej vyvíjajú. Preto je dôležité, aby boli rodičia o tomto vývoji informovaní a vedeli potom dozrieť na dodržiavanie pravidiel pre používanie mobilu deťmi. 

1.                  Prvý mobil

Rodičia by mali svojim deťom zrozumiteľne vysvetliť používanie mobilu a tiež podať informácie o nákladoch vznikajúcich pri jeho používaní. Všeobecné pedagogické pravidlo znie: nie pred deviatymi narodeninami.

Pre mladšie deti môže byť zmysluplný tzv. “mobil v prípade núdze” vtedy, keď napr. cesta zo školy trvá veľmi dlho.

 2.                  Čo treba zohľadňovať pred uzatváraním zmluvy?

Pred uzatvorením zmluvy by si mali rodičia premyslieť, na čo ich dieťa potrebuje mobil: Majú byť syn alebo dcéra predovšetkým dosiahnuteľní a telefonovať iba v nutnom prípade?

Náš tip: odporúčame karty s predplateným kreditom, kde práve rodičia môžu určovať jeho výšku. Podľa výšky kreditu rodičia rozhodujú o jeho dobití. Pri vybití kreditu síce dieťa nemôže telefonovať, avšak dá sa mu dovolať.

3.                  Aká zmluva na mobil pre moje dieťa prichádza do úvahy?

Kúpte mobil s predplatenou kartou, pri ktorej je možné obmedziť kredit, čím chráni dieťa a rodičov pred vysokými nákladmi.

4.                  Ako môžem kontrolovať výdavky?

Je dôležité, aby ste sa so svojím dieťaťom rozprávali o výdavkoch za hovory a za posielanie textových či obrazových správ. V prípade preberania tónov zvonenia či hier do mobilov treba byť opatrný! Tieto ponuky bývajú spravidla spoplatnené a drahé. Vyberte si preto takého mobilného operátora, pri ktorom sa určité telefónne čísla a platené služby dajú zablokovať.

5.                  Kto je zodpovedný za platenie účtov na mobile s viazanosťou?

Za platenie výdavkov je zodpovedný ten, kto je podpísaný na zmluve. Keďže predajcovia neuzatvárajú žiadne zmluvy s neplnoletými, žiadajú rodičov, aby podpísali zmluvu. V tomto dôsledku sú to rodičia, ktorí sú zodpovední za platenie.

6.                  Existujú mobily pre deti?

Niektorí výrobcovia ponúkajú mobilné telefóny, ktoré sú špeciálne určené pre deti. Tak ponúkajú rodičom možnosť individuálne podľa schopností dieťaťa niektoré funkcie zapnúť alebo vypnúť.

7.                  Aké nebezpečné môže byť vyžarovanie z mobilu?

Rodičia často kladú otázku týkajúcu sa vyžarovania mobilu. Zatiaľ neexistuje žiaden definitívny záver vedeckých štúdií, ktoré by poukazovali na zdraviu škodlivé pôsobenie elektromagnetických vĺn. Dlhodobý vplyv používania mobilov na zdravie človeka sa naďalej skúma, a preto je rozumné byť opatrný.

8.                  Môže byť riziko vyžarovania zmenšené?

–                    Dbajte na dobrý príjem, to minimalizuje vyžarovanie.

–                    Vhodné sú aj “Headsets”, ktoré obsahujú samostatné slúchadlá, ktoré zabezpečujú odstup                         medzi hlavou a anténou mobilu.

–                    Dohliadnite na to, aby deti mali počas spánku mobil odložený dostatočne ďaleko od                                    postele.

9.                  Existujú pravidlá správania sa pri používaní mobilu?

Deti by mali byť vedené k tomu, aby rešpektovali pravidlá týkajúce používania mobilu pri spoločenských podujatiach alebo na určitých miestach, kde sa vyžaduje, aby boli mobily v tichom režime alebo vypnuté.  Je potrebné viesť deti k tomu, aby brali ohľad na druhých ľudí a neobťažovali ich napr. hlasným telefonovaním alebo hlasnou hudbou z mobilu. Tiež je nevyhnutné vysvetliť deťom pravidlá používania tiesňových liniek.

10.              Mobil ako symbol spoločenského postavenia

Mobily v skutočnosti už dávno nie sú “len” mobilnými telefónmi. Sú vybavené multimediálnymi funkciami ako sú rádio, internet a MP3-prehrávač a samozrejme, moderným dizajnom. Tie “naj” mobily, nie sú ale vždy tými najvýhodnejšími. Deti nepotrebujú najnovšie a najdrahšie modely. Je to dobré aj z toho dôvodu, aby sa deti navzájom neporovnávali a nezakladali si na mobile ako symbole spoločenského postavenia. S ohľadom na mnohotvárnosť ponúk je potrebné zvážiť pomer ceny a funkcionality.

 

Eva Izraelová Parcová

spracované podľa: https://schau-hin.info/


 

 

 

10 zlatých pravidiel pre správne používanie internetu

 

 

november 28, 2013 11:04 pm Publikoval pavel.izrael

Sú to rodičia, kto v záležitostiach týkajúcich sa internetu potrebujú pomoc. Kým  ich deti s ľahkosťou surfujú po internete a prajú si pritom výkonnejšie počítače, rodičia ich dobiehajú len pomaly. Napriek tomu môžu svoje deti pri zaobchádzaní s internetom podporovať. Ako?

  1.  Vedomosti o internete

Podporujte pozitívny prístup vášho dieťaťa k internetu.  Sami surfujte sami, aby ste mohli svojmu dieťaťu ukázať zaujímavé stránky, ktoré by podľa možnosti boli bez reklamy.

2.   Spoločné surfovanie

Sprevádzajte svoje dieťa počas surfovania na internete. To neznamená, že naň musíte neustále dohliadať či kontrolovať ho. Byť v blízkosti stačí na to, aby ste svojmu dieťaťu v prípade potreby pomohli zaujať správne stanovisko.

Deti, ktoré ešte nevedia poriadne čítať a písať, by nemali samy pracovať s internetom.

 3. Hovoriť o problémoch

Dohodnite sa so svojim dieťaťom, že vám na internete ukáže veci, ktoré sú mu nepríjemné alebo v ňom vyvolávajú strach. Hovorte s vaším dieťaťom o dobrých a zlých stránkach internetu.

Nahláste problematické stránky. Niektoré stránky ponúkajú možnosť nahlásiť problematický obsah. Ak taká možnosť nie je, alternatívou je stránka www.stopline.sk, ktorá funguje ako  národné centrum pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete.

  4.Časový plán

Dohodnite si s vašimi deťmi pevný čas na surfovanie. Dávajte pozor na jeho dodržiavanie. Berte zreteľ aj na určenie času pri používaní iných médií akými sú televízia alebo počítačové hry. Napriek možnosti neobmedzeného používania internetu, by vaše dieťa nemalo na internete surfovať „donekonečna“.

  5. Inštalácia ochranného softvéru pre mladých

Nainštalujte ochranný softvér zodpovedajúci veku vášho dieťaťa. Avšak, nespoliehajte sa len na takéto technické pomôcky. Ochranný softvér je účinný a zmysluplný iba v kombinácii s aktívnou rodičovskou mediálnou výchovou a ako taký nikdy nemôže ponúknuť absolútnu ochranu pred nevhodnými obsahmi. Reguláciu používania počítača a internetu umožňuje samotný operačný systém[1], antivírusový softvér, špeciálny softvér na filtrovanie obsahu alebo monitorovanie aktivít dieťaťa pri používaní počítača a internetu.

6. Zriadenie zoznamu adries

Zriaďte s vaším dieťaťom vlastný zoznam so záložkami, ktorý môže byť spoločne spravovaný a rozširovaný. Takýmto spôsobom si môže vaše dieťa priamo zvoliť svoje obľúbené stránky a nemusí ich bezducho vyhľadávať na internete.

  7. E-mailové konto

Vytvorte so svojím dieťaťom e-mailovú adresu, v ktorej sa jeho skutoč meno nedá rozoznať. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že svoju e-mailovú adresu nesmie z nepozornosti len tak ďalej posielať. To sa týka aj reklamných e-mailov, ktoré sa môžu objaviť v jeho schránke.

    8. Osobné údaje

Oboznámte vaše dieťa s bezpečnostnými pravidlami pri používaní internetu. K tomu patrí informácia, že osobné údaje a údaje o rodine nesmú byť cez internet voľne šírené.

Deti musia vedieť aj to, že sa nikdy nesmú stretnúť samy so svojím “internetovým priateľom”.

9.   Sťahovanie a nakupovanie

Dohodnite sa s vaším dieťaťom na pravidle, že predtým než niečo stiahne, sa vás opýta, či smie. Okrem toho by ste svojmu dieťaťu nemali sprístupniť čísla vašej kreditnej karty. Práve tieto umožňujú nákup “na jedno kliknutie myšou”.

10.  Výmena skúseností

Informujte sa o používaní internetu v škole. Rozprávajte sa s inými rodičmi o používaní internetu deťmi.

 

Eva Izraelová Parcová

spracované podľa: https://schau-hin.info/

 


[1] V operačnom systéme Windows je to možné nájsť pod názvom rodičovská kontrola. Návody, ako ju nastaviť, sú dostupné aj na internete.

 

10 zlatých pravidiel pre správne používanie intelevízie


 

november 6, 2013 11:44 pm Publikoval pavel.izrael

Domácnosti, kde je televízor súčasťou detskej izby, už dávno nie sú výnimkou z pravidla. Štatistiky dokazujú, že takmer 50% detí má vo svojej izbe televízor. Menšie deti sú fascinované pestrými obrazmi a tie staršie vyhľadávajú napätie, ľúbostné drámy či programy s náučným obsahom. Portál rodina a médiá ukáže rodičom pravidlá, ktoré im pomôžu pri vedení svojich detí.

 1.                  Dohodnúť sa na pravidlách

Dohodnite si so svojím dieťaťom jasné pravidlá, kedy, ako dlho a čo smie v televízii sledovať. Dávajte pozor na dodržiavanie dohody. Už len z tohto dôvodu nepatrí televízor do detskej izby, pretože potom je kontrola sotva možná.

 2.                  Spoločné sledovanie televízie

Televízia nie je vhodným prostriedkom na výchovu detí.

Pozerajte televíziu spolu s dieťaťom, tak často ako je to mož. Toto sprevádzanie je vhodné najmä pre deti v predškolskom veku a pre deti, ktoré navštevujú základnú školu. Známe formáty a videá, ktorých obsah poznáte, môžu deti príležitostne pozerať aj samy.

 3.                  Rozprávať o zážitkoch

Dávajte pozor na signály vášho dieťaťa pri televízore a zaoberajte sa nimi. Nebuďte podráždení,  ak vaše dieťa pri televízore rozpráva alebo behá sem a tam po izbe. Takýmto spôsobom spracúva zážitky zo sledovania televízie.

 4.                  Televízor nie je žiadny nátlakový prostriedok

Televízor by nemal slúžiť ako prostriedok na náhradu odmeny alebo trestu, pretože tým sa zvyšuje jeho dôležitosť.

 5.                  Kritické používanie

Pokúste sa vaše dieťa podporovať v samostatnom kritickom uvažovaní a používaní televízora. Pomôžte mu v rozlišovaní medzi reklamou a ostatnými programami.

Rozprávajte sa s nimi aj o programoch zobrazujúcich násilie: zdôrazňujte, že násilie nie je vhodný spôsob riešenia konfliktov, vysvetlite dieťaťu, čo je primeraná sebaobrana, poukážte na rozdiel medzi reálnym a fiktívnym násilím.

 6.                  Televízor nemá diktovať ako prebehne deň

Nenechajte si diktovať, ako bude na základe televízneho programu vyzerať váš deň. Nejaká relácia nemá mať vyššiu prioritu ako ostatné rodinné aktivity.

 7.                  Byť vzorom

Buďte pre svoje deti vzorom v používaní televízora.

Prepínate povrchne alebo si program vyberáte rozumne? Nechávate televízor zapnutý popri rôznych činnostiach? Lepšie je to, keď zapnete televízor na začiatku určitého programu a po jeho skončení ho vypnete. Dáte tak dieťaťu najavo, že si vyberáte, čo chcete sledovať.

 8.                  Výmena skúseností

Váš dosah na dieťa sa postupne mení, ako mu pribúdajú roky a  v silnejšej miere sa viaže na priateľov alebo rovesníkov, s ktorými strávia čas.

Vymieňajte si názory a informácie s inými rodičmi o napr. sledovaní televízie, reklamy alebo o programoch, kde je zobrazené násilie.

9.                  Výčitky svedomia

Deti potrebujú televízor takisto ako dospelí kvôli informovanosti, učeniu, relaxu,  rozvoju a tiež na to, aby rozvíjali svoj svet fantázie. Preto nemajte výčitky svedomia, keď vaše dieťa sleduje televízor. Dôležitá je správna miera a vyvážené delenie času medzi viaceré aktivity (učenie, šport, pomoc v domácnosti, koníčky). Televízor nemá byť hlavným prostriedkom trávenia voľného času.

 10.              Mať pevnú vôľu

Sledovanie televízie by v žiadnom prípade nemalo byť jedinou spoločnou činnosťou v rodine. A naopak, v princípe by dieťaťu nemala byť televízia absolútne zakazovaná. Dieťa sa musí naučiť, ako sa zorientovať vo svete, ktorého  súčasťou sú médií. Nájdite správnu mieru: nezatracujte televízor ako taký, ale majte prehľad o tom, čo vaše dieťa pozerá a koľko času strávi pred televízorom.

Spracované podľa: https://schau-hin.info/

Eva Izraelová Parcová